Projektowanie i optymalizacja sieci WiFi
![]() |
Współcześnie w wielu obiektach, zarówno komercyjnych, jak i innych ich krytyczne funkcje działają w oparciu o sieci bezprzewodowe. W szczególności są to różnego rodzaju systemy magazynowe i logistyczne, działające nierzadko w bardzo rozległym środowisku, wykorzystując dziesiątki, a nawet setki punktów dostępowych. Budowa tego rodzaju infrastruktury wymaga dużego doświadczenia i odpowiednich narzędzi. Jedno i drugie zapewniamy w firmie Netserve. |
Wyzwania i cele
Budowa dużego i skomplikowanego systemu stanowi cały szereg wyzwań dla projektanta. Z punktu widzenia sieci WiFi głównym celem jest zapewnienie stabilnego zasięgu sieci, o założonej przepustowości na zakładanym obszarze. Zadanie to wiąże się z koniecznością rozmieszczenia optymalnej liczby punktów dostępowych w często rozległej i zróżnicowanej przestrzeni.
Należy wziąć pod uwagę moce poszczególnych nadajników, ich wzajemne zakłócanie się, odpowiedni poziom redundancji oraz wpływ środowiska, w którym sieć będzie pracować.
Narzędzia
Głównym narzędziem wykorzystanym przez nas do projektowania i optymalizacji rozmieszczenia punktów dostępowych w przestrzeni jest system TamoGraph® Site Survey. Jest to specjalistyczne oprogramowanie do modelowania i audytów sieci WiFi wraz z kompatybilnym adapterem sieciowym.
Proces projektowy w tym wypadku polega na zamodelowaniu całej przestrzeni przedmiotowego obiektu w systemie, rozmieszczeniu wirtualnych punktów dostępowych w modelu i sukcesywnym ewaluacjom ich pozycji, aż do uzyskania efektu optymalnego. W tej metodzie kluczowe są dwa czynniki. Po pierwsze niezbędnym warunkiem sukcesu jest stworzenie precyzyjnego modelu. Jest to zadanie wymagające dużego doświadczenia, zwłaszcza w środowisku przemysłowym czy magazynowym, w których występuje wiele konstrukcji metalowych, a cechą charakterystyczną jest spora zmienność. Tego rodzaju doświadczenia zbieramy od szeregu lat, podczas wielu projektów realizowanych z naszymi klientami.
Drugim krytycznym czynnikiem w proje-towaniu sieci WiFi jest właściwe zwizualizowanie całego szeregu parametrów tej sieci na rzutach budowlanych. Taką funkcjonalność zapewnia system TamoGraph® Site Survey. Po wstępnym rozmieszczeniu punktów dostępowych otrzymujemy zestaw map obrazujących wszystkie wymagane wskaźniki. Każda zmiana położenia nawet pojedynczego punktu dostępowego wpływa na rozkład parametrów na mapach. W ten sposób modyfikując położenie poszczególnych elementów należy szukać rozkładu optymalnego.
Istotne parametry
![]() Kolejny parametr to stosunek poziomu sygnału do zakłóceń (SNR). Pokazuje on wpływ zakłóceń radiowych niepochodzących z sieci WiFi na jej pracę. W fazie projektowania przyjmuje się wartości typowe tego parametru (zwykle ok. 90dBm). Pomiary jego rzeczywistych poziomów wykonuje się w fazie wdrożenia. |
![]() W przypadku poziomu sygnału oraz SIR kluczowe jest stworzenie precyzyjnego modelu przestrzennego - właściwych współczynników przenikania oraz odbicia dla wszystkich elementów umieszczonych w hali. |
![]() |
![]() |